מאריה שרון ועד שיפוט תכניות עתידיות– כל מה שחווינו באירוע פתיחת השנה של איגוד המתכננים

 

 

ב- 23.10.18 חגגנו בין כותלי מוזיאון תל אביב את פתיחת שנת הפעילות של איגוד המתכננים, ואם לשפוט לפי הפתיחה אזי מצפה לנו שנה מעניינת.

קרוב למאה מתכננים הגיעו לאירוע שנערך בביתן הלנה רובינשטיין. ד"ר ערן נוימן, אוצר תערוכת אריה שרון, זיכה אותנו בסיור ייחודי ובנקודת מבט מרתקת על האדם שקבע יותר מכולם את פני התכנון בישראל בעשורים הראשונים למדינה. מעבר לתיעוד, למוצגים ולהדרכה האישית העלה הסיור מחשבות על משמעות ודרכי התכנון בישראל לא רק בעבר אלא גם כלפי העתיד.

 

עודד גבולי מהנדס העיר ת"א-יפו התייחס לכך באמרו כי בכל הקשור לתכנון אנו נמצאים כיום בפיגור גדול לעומת תקופתו של אריה שרון, אז היה כבוד לאדריכלים ולתכנון. עם זאת גבולי אופטימי לגבי מעמד המקצוע המתחיל להתייצב. לדבריו על מנת לחזור לתהילת העבר צריכים המהנדסים, האדריכלים והמתכננים לאחד כוחות, רק כך ניתן יהיה לפרוץ מתוך מלחמות היומיום ולייצר את המהפכה הנדרשת.  

עתליה רזניק, נציגת פורום מתכנני ערים צעירים שהיו השותפים של צוות האיגוד ליוזמה ולהפקת הערב, הציגה את זווית הראיה של הדור הצעיר. היא המשיכה את הקו בו פתח גבולי בדברו על שיתופי פעולה , והציגה את פעילות הפורום, ששיתופי הפעולה ופלטפורמות למינוף יוזמות משותפות הינם מרכיב מרכזי בו. עתליה סיפרה על התגייסות הפורום לתמיכה במאבק פועלי הבניין, וסיימה בקריאה לפניה לשיתופי פעולה ויוזמות מכל סוג.

 

 

דלית זילבר, ראשת מנהל התכנון, שכיבדה אותנו בנוכחותה, שטחה משנה מפורטת ומעניינת לגבי האתגרים העומדים בפני התכנון והדרכים בהם המנהל מתמודד עמם. את הדברים המלאים נביא במידעון האיגוד הקרוב (כזכור עברנו למתכונת חדשה בה אתם מקבלים, כחברי האיגוד, מדי שבוע את עדכוני ה"שימושון" שלנו ואילו מידעון נרחב יותר מופץ אחת לחודש) אבל לא יכולנו שלא לכלול את דבריה שעסקו בחשיבות הגדולה שהיא רואה בהכרה בתפקיד המתכנן. לדבריה תכנון הוא מקצוע מולטי-דיסיפלינרי זה חשוב שיובל ע"י מתכננים  לצד האדריכלים. לכן יש חשיבות גדולה לקיומו של איגוד המתכננים. מינהל התכנון רואה עצמו כחלק מהמהלך ויפעל לעזור לאיגוד. ראשת המינהל סיימה את דבריה באיחולי הצלחה לוועד החדש ושבה וציינה כי המנהל ישמח להיות אכסניה לכל סוגי שיתופי הפעולה.

 

                                                      

תמי גבריאלי, יו"ר משותף של האיגוד יחד עם ד"ר רחל קטושבסקי, "קיבלה את הכדור", היא שבה והודתה לכל מי שעזרו בהקמת הערב המיוחד הזה המהווה חגיגה קטנה סביב המקצוע המרתק שלנו. גם דבריה המלאים של מתכננת תמי גבריאלי יובאו במידעון החודשי, רצינו רק לשתף אתכם בהצצה קצרה: המתכננים משולבים היום בכל צמתי הפעילות התכנונית בארץ – בסקטור הציבורי, בסקטור הפרטי ובמגזר השלישי – אך עדיין אין הכרה במקצוע- הן ברמה הפורמלית והן ברמה הציבורית. אנחנו זקוקים לחיזוק שיגדיר את מעמדנו כדיסצפלינה מקצועית עצמאית ובעלת סמכויות ברורות, לשם כך אנו מקווים לשיתוף פעולה מצד הגורמים הציבוריים הרבים הנהנים מפרות עבודתם הטובה של המתכננים וצריכים לסייע בחיזוק ומיסוד מעמדנו המקצועי. אנחנו שמחות שדלית זילבר, מנהלת מינהל התכנון, רואה עצמה שגרירה נאמנה של הדיסציפלינה שלנו ובטוחות שתסייע לנו במסע המורכב הזה.

אירוע זה הינו הראשון מני רבים שמתכנן הועד החדש של האיגוד. לכך תורם רבות שיתוף הפעולה עם גורמים רבים ובראש וראשונה פורום מתכנני הערים הצעירים. אנחנו רואים בשיתוף פעולה זה חיבור הכרחי ומשלים לפעילות האיגוד הוותיק. אנחנו מאמינים בשיתוף פעולה עם האיגודים האחרים של אנשי מקצוע ממקצועות התכנון ומקווים ליתר הבנה שלהם את  חשיבות מקצוע התכנון ואת היתרונות של התייחסות הרב תחומית לתהליכים מורכבים.

 

                                                   

לאחר כל זאת עברנו לחלק עליז ביותר של הערב במסגרתו התכנס בית דין מיוחד לענייני תכנון ודן, בהשתתפות הקהל, בעתירות כנגד שתי תכניות בינוי "שדה האקליפטוס" ו"מנהטן ישראל". העותרים נעה פראוור ופרופ' נורית אלפסי טענו נחרצות כנגד תכנית להקמת שכונת ענק לצידה של עיר ותיקה ומקרטעת וכנגד תכנית להקמת מגדלי 40 קומות בעיבורה של עיר חוף מתפתחת; הסנגורים ד"ר ניר מועלם וינון גבע הגנו בלהט על התכניות החדשניות. שום דבר שנכתוב לא ישתווה לחן הפרפורמנס של ארבעת הדוברים ושל כבוד השופטת ד"ר אמילי סילברמן, ואנו ממליצים לכם להיכנס לוידאו הקצר המתעד חלקים מהנאומים המרתקים, בקבוצת הפייסבוק של האיגוד.

                                                              

כאמור פעילות האיגוד השנה צפויה להיות אינטנסיבית, ואנו מקווים לראותכם כבר במפגש הבא, הנערך בגלריה זהזהזהזה בשיתוף עם המועצה לבניה ירוקה ופורום העירוניות, ומארח את האדריכל פלוריאן הייזלמן אדריכל שמוצאו בהולנד ופועל באינדונזיה. כל הפרטים בקישור זה

 

צילומים:

אורית נבו

מיכל מטרני

שרון בנד חברוני