ביחד ולחוד - תכנון למגוון אוכלוסיות - סיכום הכנס השנתי לשנת 2018 של האיגוד

למעלה מ-700 אנשי תכנון גדשו ביום חמישי האחרון את מסדרונות מרכז כלל בירושלים. נדמה כי המבנה יוצא הדופן לא ראה קהל רב כל כך מזה שנים רבות. ההחלטה לערוך את הכנס השנתי המרכזי של עולם התכנון בישראל דווקא במיקום לא פשוט זה, אפשרה חוויה שונה המחברת את עולם התכנון לליבה של עירוניות פועמת ואל השלכותיו המעשיות של תכנון על המרקם העירוני.

 

בארבעת מפלסיו של הבניין נערכו 5 "מיני מליאות" שהיו מלאות מפה לפה; מושב מליאה שאירח את שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, ראש מינהל התכנון דלית זילבר ויו"ר איגוד המתכננים אדר' עדנה לרמן;  וכן פאנל מרתק שבו לא חשש מנהל אגף תכנון בעיריית ירושלים, עפר גרידינגר, להציג נקודת מבט ביקורתית מצד "לקוחות" התכנון, על מאמצי התכנון העירוניים. ארוחת צהרים בשוק מחנה יהודה הצמוד היוותה גם היא שינוי מרענן, ולאחריה נערכו, בשני סבבים, 25 מושבים מקבילים שהציגו את מיטב העבודות והמחקרים התכנוניים בישראל בשנה האחרונה. את תקצירי ההרצאות ניתן למצוא באתר איגוד המתכננים. בין היתר נערך מושב מתכנני מחוזות ומושב מיוחד של "פורום מתכננים צעירים" שקיים "בית דין לתכנון ובניה".

מושב הערב היה גם הוא ייחודי, במרחק של 700 מטר ממרכז כלל בחלל הקברטי הצפוף של "נוקטורנו LIVE", על כוס יין או בירה נערך מושב מיוחד בו נסקרו ההתפתחויות וזוויות מחקר חדשות בפרויקט "ישראל 100", שהושק בכנס הקודם בחיפה. בין הדוברים פרופ' אמנון פרנקל, שהוכרז בכנס כ"יקיר התכנון" לשנת 2018. כמו כן הוכרזו זוכי תחרות עבודות הסטודנטים בחסות גיאוקרטוגרפיה וזוכי תחרות הפוסטרים שנערכה במהלך היום.

 

ביום  שישי אירחו אותנו אנשי אגף התכנון של עיריית ירושלים בבית המודל למגוון הרצאות מרתקות על "עושים מקום – פלייסמקינג ירושלמי" ולאחר מכן יצאו כ-200 משתתפים לתשעה סיורים בירושלים וסביבתה בדגש על הדילמות המעסיקות את העיר ומתכנניה. תמונות ומצגות תעלנה בקרוב לאתר האיגוד.

 

איגוד המתכננים מבקש להודות מקרב לב לכל העושים במלאכה: חברי ועדת הכנס: עדנה לרמן, רחל קטושבסקי, תמי גבריאלי, נורית אלפסי, ערן רזין, לבנה אלונים, אמילי סילברמן, רני מנדלבאום ואורית נבו. צוות ההפקה: מאיה טימסיט, ניצן קרוקר, מיכל שגב, הילה שלומי. לדלית זילבר ראש מנהל התכנון, לורד סולומון ממן מתכננת ראשית במשרד הבינוי והשיכון, לגלית כהן ממשרד הגנת הסביבה, לעפר גרידינגר, עפר מנור ומריאנה סיגלוב קליין מעיריית ירושלים.