סיורים בכנס איגוד המתכננים 2019

 

במסגרת הכנס השנתי של איגוד המתכננים יתקיימו ביום שישי ה- 8.3.19 סיורים בשיתוף עיריית באר שבע

 

לוח הזמנים ליום זה:

 

9:00-9:15 התכנסות במרכז הצעירים בעיר העתיקה בבאר שבע (רח׳ הרצל 12)

 

9:15-10:30 מליאת בוקר- רועי לביא, אדריכל העיר באר שבע: ״אתגרי העתיד של באר שבע והמטרופולין״
העיר באר שבע עוברת עשור של תנופת פיתוח, יחד עם קידום פרויקטים מחוללי שינוי העיר עוסקת יום יום באתגרי העתיד. הרצאה זו תעסוק תחילה בסקירה של פרויקטים מחוללי השינוי הנמצאים על שולחן העבודה של הרשות בימים אלו מהקמת מעל חמש שכונות חדשות ועד הקמת פארק ההי-טק. תהליך פיתוח מואץ זה טומן בחובו אתגרים תכנוניים רבים אשר בליבם חיזוק העירוניות והיכולת להתכנס פנימה. המשך ההרצאה תעסוק באתגרים אלו, הצגת תכנית המתאר ואתגרי התחדשות עירונית. חלק זה ילווה דרך מיקוד בשני כלים עיקריים להגשמת האתגרים, תכנית התחדשות ושימור העיר העתיקה והיוזמה להקמת רובע החדשנות בעיר.

 

11:00 יציאה לסיורים בבאר שבע וסביבתה

 

פרוט הסיורים

           

  1. הסיור מלא- לא ניתן יותר להירשם לסיור זה מרכז העיר והעיר העתיקה, האתגרים והאפשרויות: מרכז העיר והעיר העתיקה הם שני חדרים של הלב הפועם של באר שבע. יש להם את כל הנתונים להיות מרחבים אורבאניים איכותיים ומרגשים, עירוב שימושים רחובות צרים ונעימים, גריד היסטורי, תחנת רכבת ונגישות מטרופולינית. לצד זאת אתגרים עצומים ובראשם הנתק בין המע"ר לעיר העתיקה. נסייר בשני המוקדים ובמרחב הפרום שביניהם ונבחן מה הכלים להתמודד עם אחת הסוגיות הכי חשובות בעיר באר שבע. הסיור יהיה רגלי ויתחיל ממרכז הצעירים בעיר העתיקה עד למרכז האזרחי את הסיור יוביול רועי לביא, אדריכל העיר באר שבע ותומר גוטהלף, מתכנן המחוז- לשכת התכנון מחוז דרום.
  2. הסיור מלא- לא ניתן יותר להירשם לסיור זה בין פארק היי-טק לבית חולים – סיור בעקבות התחדשות שכונה ג': כיצד ניגשים לרעיון התחדשות העירונית במרחב של אוכלוסייה מגוונת ומשתנה כמו שכונה ג', כיצד מתייחסים למוסדות העוגן הוותיקים הנושקים לשכונה כמו בית החולים סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון והאזורים החדשים כמו פארק ההי-טק וקריית התקשוב? את הסיור נתחיל במרכז שכונה ג', נבקר בפרויקטים ייחודיים שנגזרים מתכנית ההתחדשות ובפרויקטים עירוניים משלימים בשכונה. נכיר את הקשר המורכב למוסדות השכנים ונשמע על היוזמה החדשה של הקמת רובע החדשנות באזור זה. את הסיור נסיים באזור תחנת הרכבת אוניברסיטה ונשאל יחד כיצד התהליכים השונים שפגשנו מחוללים בעיר. את הסיור תוביל אדריכלית מרב מורד, מנהלת מחלקת תכנון בשיתוף מנהלת ההתחדשות העירונית ומרכז הצעירים העירוני.
  3. התחדשות עירונית bottom up - קהילות עירוניות כמייצרות שינוי מלמטה: כולנו מכירים את זה, השיח השולט כיום בתחום ההתחדשות העירונית מבוסס על עולם מושגים של יחידות דיור, תמ"א, מכפילים ופינוי בינוי. מושגים כמו קהילה, חידוש המרחב הציבורי ופלייסמיקינג אנחנו שומעים פחות לצערנו. בסיור זה נרצה להפגיש בין ההתחדשות שמגיעה מלמטה לבין ההתחדשות המגיעה מלמעלה ונקודות הממשק ביניהם. נבין איך המשתמשים קוראים את המרחב בו הם חיים ואיך חברה אזרחית ומגזר ציבורי יכולים תוך דיאלוג לקדם, להגדיר ולפתח מרחב עירוני. את הסיור יוביל מתן סעד (מתכנן ערים) שייסד ומוביל את הרשת: באר שבע", מבית ארץעיר - קהילת צעירים חדשנית בשכונה ב' יחד עם קובי אוחיון מתכנן מנהלת התחדשות העירונית. במהלך הסיור יוצגו דוגמאות ומיצגים המבטאים כיצד קהילה יוצרת מציאות פיזית וחברתית בשכונה, וכיצד התעצב שיתוף הפעולה עם הרשות המקומית. 
  4. שכונות הסכמי הגג: העיר באר שבע נמצאת בתנופת בנייה של מספר שכונות  חדשות, חלקן הגדול באמצעות "הסכם הגג" שנחתם בשנת 2015 בין עיריית באר שבע ובין משרד השיכון ומשרד האוצר. ההסכם מתווה שיווק של כ- 20,000 יח"ד בתקופה של 5 שנים ב- 8 שכונות/מתחמים.  במקביל לפיתוח השכונות החדשות, ההסכם מייחד מאות מיליוני שקלים לתכנון וביצוע של מוסדות ציבור וחינוך לרווחת התושבים וכן למעלה ממיליארד שקלים לפיתוח תשתיות על וכן לפיתוח השכונות הוותיקות (צירים ראשיים, פארקים שכונתיים, תשתיות וכד'). תנופת הפיתוח והבניה, שנמצאת בשיאה בימים אלו, מנוהלת על ידי מנהלת הסכם הגג. אופיין של השכונות מגוון, חלקן שכונות של יחידות מגורים צמודות קרקע וחלקן בבנייה רוויה והן פרושות בכל חלקי העיר. הסיור יעבור במספר שכונות שמצויות היום בהליכי פיתוח ובניה: שכונת הפארק, שכונת סיגליות ושכונת כלניות. את הסיור יוביל אדר' צבי טליוסף, ראש מנהלת הסכם הגג ומהנדס העיר לשעבר של באר שבע במהלך הסיור יתלווה מר שיקא נפחא, מנכ"ל חברת סלעית נדל"ן הבונה פרויקטים בשכונת הפארק. הסיור יתקיים באוטובוס צמוד עם עצירות באתרים.  
  5. אוצרותיה האדריכליים של באר שבע - נכס או נטל - סיור בעקבות מבנים בעלי ערכי שימור ובחינת מקומם בזהות המקומית בעיר: השימור יכול להיות כלי עבור גיבוש זהות מקומית בעיר, דרך השימור אפשר לחשוף סיפורים מקומיים, לייצר מרכזים מחוללי שינוי, לעודד התחדשות עירונית ולפתח מוקדי תיירות. בסיור זה נעבור בקו התפר ההיסטורי של העיר לפני ואחרי קום המדינה - נתחיל בהיכרות עם מבנים לשימור בעיר העיר העתיקה ואחר כך נכיר את חלק מאוצרות האדריכלות הברוטליסטית המייחדים אותה ובהם 'השיכון  לדוגמא', פרויקט הדגל של השיכון הציבורי. נעמוד על הקשר ההיסטורי, העירוני והאדריכלי שבין העיר העתיקה והשיכון לדוגמא וכמובן נבקר בבלוק רבע הקילומטר המפורסם. סיים את הסיור בקמפוס אוניברסיטת בן גוריון, שם נבקר בספריית הרן ובניין מדעי הרוח. החוזרים ברכבת צפונה ימשיכו רגלית אל תחנת רכבת צפון הסמוכה. את הסיור יובילו אדריכלית רתם זאב, מנהלת מחלקת השימור של עיריית באר שבע יחד עם אדריכל עומרי עוז אמר החוקר את המבנים הברוטליסטים בבאר שבע.
  6. סיור בעיר העתיקה ובשוק העירוני: מומלץ להצטייד בסלים- בימי שישי יש סחורה נהדרת! שווקים עירוניים הינם מוקדים מסחריים אורבניים חשובים העוברים עם השנים שינויים מרתקים בארץ ובעולם. הצורך בשינוי לא פוסח גם על שוק באר שבע. כדי למצות את הפוטנציאל שלו כמוקד המחבר בין חלקי העיר השונים (העיר העתיקה, המרכז האזרחי והתחבורתי ונחל באר שבע) וכמרחב למסחר, תיירות ופנאי מוביל בעיר, החליטה עיריית באר שבע לחדש לשקם ולשפץ את השוק העירוני שנמצא בבעלותה. מדובר בתהליך תכנון מורכב, רחב היקף, רגיש ומרתק הכולל התחדשות פיזית, עסקית ותפעולית. תהליך הנעשה יד ביד עם נציגות הסוחרים, יזמים מקומיים וצוותי תכנון ומחייב בנייה של מסגרות עבודה חדשניות וייחודיות תוך בניית אמון וגיבוש מדיניות מוסכמת. הסיור אל עתידו של השוק ייצא רגלית מהעיר העתיקה ויחשוף את המשתתפים לאתגרים, לדילמות ולמורכבות של תהליך התחדשות בתוך מרקם מסחרי פעיל הן בעיר העתיקה והן בשוק העירוני. הסיור יודרך ע"י אדר' איריס ורזגר מחברת "במידה" האחראית לתכנון האסטרטגי, שיווקי והתיירותי של השוק.
  7. סיור ברהט: העיר הערבית השנייה בגודלה בארץ, עוברת בשנים האחרונות שינויים פיזיים וחברתיים משמעותיים. רהט הופכת למטרופולין משנית ולמרכז החיים של אחוז גדול מהאוכלוסייה הבדואית במרחב. בסיור יוצגו השינויים המתקדמים והמתוכננים בעיר - חידוש מרכז העיר, תכנון שכונות חדשות, הסדרת התיישבות לא-מוכרת, אזורי תעשייה חדשים ומשותפים ועוד. למה זקוקה המטרופולין המשנית, מהי עירוניות בעיר ערבית-בדואית ומה העתיד התכנוני של עיר חדשה-ישנה שמפתחת שוק דיור ייחודי משלה? הסיור יועבר על ידי איברהים אבו-סהיבאן, מהנדס העיר רהט.

 

ההרשמה לסיורים נעשית מראש, מספר המקומות מוגבל. משתתפים בכנס אשר כבר שילמו את דמי הרישום ישלחו דוא"ל למיכל: igudm1@gmail.com ויציינו את מספר הסיור אליו הם רוצים להירשם. המעוניינים להשתתף וטרם שילמו, יעשו זאת בקישור זה ויציינו בשדה "הערות" את מס' הסיור המבוקש